VIDEO MLÁDĚTE KULÍŠKA NEJMENŠÍHO Z KOZÍCH HOR
Letos jsme vzali monitoring kulíšků z gruntu, protože jsme objeli a obešli celkem 196 bodů, které byly rovnoměrně rozmístěny v celé sledované oblasti. Do monitoringu se tak jako v letech minulých nejintenzivněji zapojil Víťa, svou malou kapkou přispěli Tony s Martinem. Víťa provedl monitoring během 18 kontrol v období od 20. 2. do 10. 4., Tony provedl monitoring během 4 kontrol od 23. 2. do 11. 3. a Martin provedl monitoring během 5 kontrol od 27. 2. do 13. 3. Mapované lesní oblasti byly stejné jako v minulých letech – hlavní oblast zasahuje od Bukové u Příbramě (vrch Písek a okolí) a až po obec Kytín (osada Na Rovinách). Nově se Víťa zaměřil také na část lesa východně od Hluboše. Další mapované lesní celky se nacházejí východně od Dobříše – lesy v okolí Královy stolice, lesy mezi Kozími horami a Boroticemi a lesy východně a jižně od Dalekých Dušníků.
Během jara, od 20. 2. do 10. 4. 2024 se nám na Hřebenech v polesí Svatá Anna a polesí Dobříš podařilo potvrdit přítomnost celkem 20 volajících samců a k tomu jsme doložili výskyt 7 samic (polesí Svatá Anna 7 samců, 3 samice, polesí Dobříš 13 samců, 4 samice). Na Hřebenech v okolí vrchu Písek jsme zaznamenali 3 samce a 1 samici. V lesích východně Hluboše nás velice potěšilo potvrzení výskytu jednoho páru a dalšího samce (v předešlých letech nebyla tato oblast sledována).
Na Kozích horách jsme letos zaznamenali vyšší počet samců (4) a 1 samici (v roce 2023: 2 samci, v roce 2022: 1 pár). Později v sezóně zde objevil Martin s rodinou během výletu i 2 vyvedená létající mláďata. Jedná se o nárůst početnosti z 1-2 samců na nynější 4 samce, což zřejmě téměř naplňuje kapacitu místního lesního komplexu.
Stejně tak jsme letos zaznamenali potěšitelný nárůst početnosti v polesí Bělohrad z 0-1 samců na 3 samce (v roce 2023: 0, v roce 2022: 0, v roce 2021: 1 samec).
Celkem se nám tedy letos na Dobříšsku podařilo potvrdit přítomnost 32 samců, 10 samic a 2 mláďat.
Letos jsme kroužkovali 8 jedinců: 6 samců a 2 samice.
Z dlouhodobého 5 letého monitoringu se zdá, že místní populace Kulíšků nejmenších je dlouhodobě stabilní. V průběhu let jsme zjistili, že jejich teritoria jsou více či méně stabilní a mohou se posouvat ve stovkách metrů, spíše jen z důvodu kácení v lese a vzniku rozsáhlejších holin. Některé rozsáhlé lesní porosty v nižších polohách však zůstávají trvale bez jejich přítomnosti. Nejčastěji se vyskytují ve starších smíšených lesích často u nově založených výsadeb. Zcela monokulturní, stejně staré smrkové lesy nejsou pro kulíšky typické.
Poděkování
Závěrem bychom tak jako v letech minulých chtěli moc poděkovat vedoucím polesí Svatá Anna a polesí Dobříš – panu Vajsovi a panu Kocourovi a rodině Colloredo-Mannsfeld za vstřícnost, bez které by naši činnost nebylo možno realizovat v takovém rozsahu. Také mockrát děkujeme správci polesí Bělohrad a správci Arcibiskubských lesů na Kozích horách, za možnost vjezdu do lesa za účelem monitoringu kulíšků.