Letos se nám během 13 dní podařilo zkontrolovat v Polesí sv. Anna 126 budek a v Polesí Dobříš 71 budek. Obsazenost byla 66-68%. Kroužkováno bylo 64 hnízd s 408 mláďaty. V Polesí sv. Anna byly budky nejčastěji obsazeny sýkorou koňadrou 64%, dále sýkorou modřinkou 10%, sýkorou uhelníčkem 10% a brhlíkem lesním 8%. Po jedné budce pak byly obsazeny krutihlavem obecným, netopýrem rezavým, netopýrem velkouchým, netopýrem ušatým a plšíkem lískovým. V Polesí Dobříš byla nejčastějším obyvatelem budek opět sýkora koňadra 44%, dále sýkora modřinka 38%, brhlík lesní 8% a sýkora uhelníček 5%. Jedna budka byla obsazena lejskem černohlavým a jedna netopýrem velkouchým. Z našeho pohledu byli jednoznačně nejzajímavějšími obyvateli budek krutihlav a lejsek.
Krutihlav obecný je jediný náš šplhavec, který na zimu odlétá do teplých krajin. Vrací se k nám během dubna. Nenápadný je jeho šat, který připomíná kůru stromů a jméno zase odkazuje na jeho schopnost kroutit hlavou na všechny strany. Hlavní potravou mu jsou kukly mravenců, kterými krmí s oblibou i mláďata. K hnízdění vyhledává již existující dutiny, sám si je na rozdíl od ostatních šplhavců nevytesává. Mívá i deset vajec (což je na šplhavce neobvyklé), jejich zbarvení je čistě bílé, a tak se dají dobře odlišit např. od skvrnitých vajec sýkor. Ale co je nejzajímavější, pokud byste se chtěli někdy na takovou budku s mláďaty krutihlava podívat, musíte mít buď dobré ornitologické znalosti, nebo hodně odvahy. Mláďata i dospělci v dutině se totiž ozývají varovným syčením připomínajícím syčení hada, což odradí většinu nezvaných hostů.
Dalším zajímavým hostem byl lejsek. Původně jsme se domnívali, že se jedná o lejska bělokrkého, který je v dobříšských lesích mnohem častější. Ale poté, co se nám podařilo pořídit fotografie, jsme názor změnili. Jedná se o lejska černohlavého. Oba druhy jsou vázáni na listnaté či smíšené lesy s dutinami. Lejsek černohlavý se v ČR vyskytuje spíše v lesích vyšších poloh oproti lejsku bělokrkému, který využívá nížin. V místech, kde se oba druhy setkávají (střední polohy), ale může docházet k mezidruhovému křížení. Jejich vejce jsou světle modrá. Typickým způsobem lovu je u nich tzv. lejskování (pták sedící na větvi dělá z místa vzdušné výpady a chytá létající hmyz, poté se vrací na místo, kde původně seděl).
Děkujeme společnostem Colloredo-Mansfeld spol s.r.o. a Lesům Colloredo-Mansfeld s.r.o., které financují instalaci a opravu budek a umožnili nám tuto činnost vykonávat.