

Letos bylo pověšeno v polesí Dobříš 20 nových budek, dále 11 repasovaných budek a 3 budky speciální (pro plšíky lískové). V zimním období bylo vyčištěno celkem 90 budek.
Současný stav budek pro pěvce v polesí je následovný:
v oboře Aglaia se nachází 44 budek, v linii Hladovka 37 budek a 2 nové budky pro plšíka lískového, v linii kolem Vlachovy strouhy 13 budek (1 zmizela, 1 nová přidána pro plšíka), u Knížecích studánek je 5 budek, severně od Charvátova rybníka (Svatojakubská cesta) – 17 budek, na Bekovce – 9 budek (7 nových přidáno). Nově byla vytvořena linie budek na Králově stolici, mezi Horním a Středním Tušimským rybníkem (7 budek).
Dohromady to je 132 budek pro pěvce.


Kontrola obsazenosti budek za účelem kroužkování mláďat proběhla v termínech 25 . 5., 28 . 5 ., 3 . 6. a 4 . 6. 2023.
Podařilo se zkontrolovat celkem 111 budek. Kroužkováno bylo 37 hnízd s 249 mláďaty, což odpovídá průměru 6,7 mláděte na budku. Linie budek u Tušimských rybníků byla kontrolována až začátkem června. Všechny budky byly obsazeny, ale mláďata už byla vyvedená. Letošní sezónu lze opět hodnotit jako úspěšnou.
Z časových důvodů byly kontrolovány budky pouze v období prvního hnízdění. Během druhého hnízdění celkový počet obsazených a využívaných budek dále roste.
Nejčastějším obyvatelem budek byla sýkora koňadra 73%, dále sýkora modřinka 16%, sýkora uhelníček 6% a brhlík lesní 5%.
V budce č. 21 v linii Hladovka byli nalezeni 2 plšíci lískoví, na samici bylo dokonce přisáté jedno velmi malé mládě.


Během čištění budek byli nalezeni tři netopýři hvízdaví v budce 113 v oboře Aglaia, ve 4 dalších budkách byl nalezen pouze trus netopýrů a v 7 budkách bylo hnízdo plšíka.
Během návštěv budek při jejich údržbě a kontrole se z významnějších druhů ptáků podařilo v Polesí Dobříš zaznamenat: čápa černého (neúspěšné hnízdění v oboře Aglaia), datla černého, strakapouda prostředního i malého, oba druhy žlun zelenou i šedou, lejska bělokrkého, lejska černohlavého, ořešníky kropenaté a puštíky obecné. V letošním roce se nám opět nepodařilo prokázat hnízdění ani jednoho páru dudků (v oboře vůbec nezaznamenán).
Z jara jsme pozorovali tři ořešníky kropenaté. Na pasece u Křižatek se nám podařilo odchytit sluku lesní, které se běžně vyskytují na všech větších pasekách v polesí. Velice nás potěšil zpívající samec lejska malého, který se několik dní zdržoval v oboře Aglaia. Šlo o teprve třetí záznam tohoto vzácného druhu na Dobříšsku. Tento druh na zimu odlétá zimovat do Indie, v hnízdním období je vázán na staré bukové lesní porosty.

V letošním roce jsme zaznamenali 10 samců kulíška nejmenšího a 3 samice. Podařilo se nám odchytit samce, který dostal kroužek v roce 2021 (letos odchycen o 400 m dál).
Tímto moc děkujeme vedoucímu polesí Dobříš panu Kocourovi a rodině Colloredo-Mansfeld za umožnění této činnosti a těšíme se na další spolupráci.
Zprávu zpracovali: Martin Strnad, Vítězslav Palan
V terénu dále spolupracovali: Zuzana Strnadová, Antonín Janča, Jana Kolaříková, Karel Čulík, Matyáš Černý, Ondřej Palan