Skip to content
Budky přivezené na opravu
Budky přivezené na opravu

Letos bylo pověšeno v polesí Dobříš 20 nových budek, dále 11 repasovaných budek a 3 budky speciální (pro plšíky lískové). V zimním období bylo vyčištěno celkem 90 budek.

Současný stav budek pro pěvce v polesí je následovný: 

v oboře Aglaia se nachází 44 budek, v linii Hladovka 37 budek a 2 nové budky pro plšíka lískového, v linii kolem Vlachovy strouhy 13 budek (1 zmizela, 1 nová přidána pro plšíka), u Knížecích studánek je 5 budek, severně od Charvátova rybníka (Svatojakubská cesta) – 17 budek, na Bekovce – 9 budek (7 nových přidáno). Nově byla vytvořena linie budek na Králově stolici, mezi Horním a Středním Tušimským rybníkem (7 budek).

Dohromady to je 132 budek pro pěvce

Budky připravené na rozvoz do lesa.
Budky připravené na rozvoz do lesa.

Kontrola obsazenosti budek za účelem kroužkování mláďat proběhla v termínech 25 . 5., 28 . 5 ., 3 . 6. a 4 . 6. 2023. 

Podařilo se zkontrolovat celkem 111 budek. Kroužkováno bylo 37 hnízd s 249 mláďaty, což odpovídá průměru 6,7 mláděte na budku. Linie budek u Tušimských rybníků byla kontrolována až začátkem června. Všechny budky byly obsazeny, ale mláďata už byla vyvedená. Letošní sezónu lze opět hodnotit jako úspěšnou. 

Z časových důvodů byly kontrolovány budky pouze v období prvního hnízdění. Během druhého hnízdění celkový počet obsazených a využívaných budek dále roste.

Nejčastějším obyvatelem budek byla sýkora koňadra 73%, dále sýkora modřinka 16%, sýkora uhelníček 6% a brhlík lesní 5%. 

V  budce č. 21 v linii Hladovka byli nalezeni 2 plšíci lískoví, na samici bylo dokonce přisáté jedno velmi malé mládě.

Dva plšíci lískoví s mládětem v budce č. 21
Tři netopýři hvízdavý v budce 113

Během čištění budek byli nalezeni tři netopýři hvízdaví v budce 113 v oboře Aglaia, ve 4 dalších budkách byl nalezen pouze trus netopýrů a v 7 budkách bylo hnízdo plšíka. 

Během návštěv budek při jejich údržbě a kontrole se z významnějších druhů ptáků podařilo v Polesí Dobříš zaznamenat: čápa černého (neúspěšné hnízdění v oboře Aglaia), datla černého, strakapouda prostředního i malého, oba druhy žlun zelenou i šedou, lejska bělokrkého, lejska černohlavého, ořešníky kropenaté a puštíky obecné. V letošním roce se nám opět nepodařilo prokázat hnízdění ani jednoho páru dudků (v oboře vůbec nezaznamenán). 

Z jara jsme pozorovali tři ořešníky kropenaté. Na pasece u Křižatek se nám podařilo odchytit sluku lesní, které se běžně vyskytují na všech větších pasekách v polesí. Velice nás potěšil zpívající samec lejska malého, který se několik dní zdržoval v oboře Aglaia. Šlo o teprve třetí záznam tohoto vzácného druhu na Dobříšsku. Tento druh na zimu odlétá zimovat do Indie, v hnízdním období je vázán na staré bukové lesní porosty.

 

Speciální budka pro plšíka lískového byla obsazena sýkorou uhelníčkem.

V letošním roce jsme zaznamenali 10 samců kulíška nejmenšího a 3 samice. Podařilo se nám odchytit samce, který dostal kroužek v roce 2021 (letos odchycen o 400 m dál).

Tímto moc děkujeme vedoucímu polesí Dobříš panu Kocourovi a rodině Colloredo-Mansfeld za umožnění této činnosti a těšíme se na další spolupráci.

Zprávu zpracovali: Martin Strnad, Vítězslav Palan

V terénu dále spolupracovali: Zuzana Strnadová, Antonín Janča, Jana Kolaříková, Karel Čulík, Matyáš Černý, Ondřej Palan